Executive Committee

Voting Members

Chairman Bryan W. Horn
Immediate Past Chairman Eddie Whitlock
Vice-Chair – Programs Jim Herring
Vice-Chair – Precinct Organization Nancy Smith
Vice-Chair – Membership Anita Hile
Vice-Chair – Finance Ginny Carlson
Vice-Chair – Marketing Richard Roberts II
Secretary Cindy Kinney
Treasurer Rick McDonald
Magisterial Chair – Brookland Barbara Williams-Lewis
Magisterial Chair – Fairfield Dana Smith
Magisterial Chair – Three Chopt Scott Daniels
Magisterial Chair – Tuckahoe Ted Whitlock
Magisterial Chair – Varina Mallory McCune

Non-Voting Positions

Audit Chair John Selph
Communications Chair Cindy Kinney
Community Engagement Chair Joe Elia
Community Service Chair TBD
Finance Chair Virginia Carlson
Marketing Chair Richard Roberts II
Membership Chair Anita Hile
Precinct Organizations Chair Nancy Smith
Programs Chair Jim Herring
Rules Chair Matt Pinsker
Young Conservatives Chair TBD
Republican Members of the Planning Commission
Republican Members of the Electoral Board
All elected Republican officials who reside in Henrico County
Parliamentarian Matt Pinsker
Sergeant-at-Arms TBD

Committees and Appointees

Audit Committee

Chair:  John Selph
Member

Communications Committee

Chair: Cindy Kinney
Member
Member
Member

Community Engagement Committee

Chair: Joe Elia
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member

Community Service Committee

Chair: TBD
Member
Member
Member
Member

Finance Committee

Chair: Ginny Carlson
Treasurer Rick McDonald
Brookland Representatives
Fairfield Representative
Three Chopt Representative
Tuckahoe Representatives
Varina Representative

Marketing Committee

Chair: Richard G. Roberts II
Member Lauren Keiser
Member Ted Whitlock
Member Adam McQueen
Member D.J. Spiker
Member

Membership Committee

Chair: Vice-Chair, Membership Anita Hile
Brookland Representative
Fairfield Representative
Three Chopt Representative
Tuckahoe Representative
Varina Representative

Precinct Organization Committee

Chair: Vice-Chair, Precinct Organization Nancy Smith
Brookland Magisterial Representative Barbara Williams-Lewis
Fairfield Magisterial Representative Dana Smith
Three Chopt Magisterial Representative Dishant Shah
Tuckahoe Magisterial Representative Jim Beamer
Varina Magisterial Representative Mallory McCune
Community Engagement Committee Chair Joe Elia
Member
Member

Programs Committee

Chair: Vice-Chair, Programs Jim Herring
Member
Member
Member
Member
Member

Rules Committee

Chair: Parliamentarian Matt Pinkser
Member
Member
Member
Member
Member
Member

Young Conservatives Committee

Chair: TBD
Member
Member
Member
Member

Appointees

Election Integrity Officer                                                                                   Tammy Beard